W jakie sprzęty i urządzenia warto się wyposażyć planując prace stolarskie?

Stolarstwo jest jedną z najstarszych profesji świata. Ta trudna i wymagająca dziedzina wymaga nie tylko posiadania odpowiednich umiejętności, ale również narzędzi. Dobrze wyposażony warsztat to podstawa rozpoczęcia prac stolarskich. Jeśli chcesz wiedzieć, bez czego nie obejdzie się żaden stolarz, to koniecznie przeczytaj poniższy artykuł.

W co trzeba się wyposażyć przed rozpoczęciem prac stolarskich?

Planując zakup lub wypożyczenie maszyn stolarskich koniecznie przygotuj plan prac i ustal ich kolejność. Następnie przygotuj drewniany budulec, którego będziesz potrzebował do wykonania projektu. W pracy z drewnem koniecznie przyda się zestaw imadeł, które przytrzymają i ustabilizują drewniane części w czasie ich docinania czy szlifowania. Niezbędnymi narzędziami w stolarni są ponadto piły, między innymi ukośna przesuwna, która pozwala na docinanie go pod dowolnym kątem. Przydatne urządzenia to także polerki jednotarczowe lub trzytarczowe, ukośnice do listew, czy strugi elektryczne. W znacznym stopniu ułatwiają i przyspieszają prace stolarskie oraz umożliwiają precyzyjne wykonanie drewnianych elementów.

Jakie narzędzia wybrać do obróbki podłóg drewnianych i parkietu?

Jeżeli na co dzień wykonujesz podłogi drewniane, to warto zaopatrzyć się w kilka przydatnych urządzeń. Do cyklinowania parkietu niezbędne są cykliniarki, np. Lagler Hummel, które w Warszawie można wypożyczyć w wypożyczalni Euro – Tech. Obróbka drewnianych podłóg wymaga również takich maszyn jak gwoździarka, szlifierka kątowa i oscylacyjna, polerka jednotarczowa lub trzytarczowa. Do wykończenia podłóg często wymagane są ozdobne listwy. Ich precyzyjne dopasowanie umożliwia natomiast ukośnica. Świetnie sprawdzi się model Festool Kapex KS 120, który także dostępny jest w wypożyczalni Euro – Tech.