Na co zwrócić uwagę, planując wypożyczenie zagęszczarki do betonu?

Zwana także wibratorem do betonu zagęszczarka jest jednym ze sprzętów budowlanych, które bardzo często są wypożyczane przez firmy budowlane. Wypożyczanie jest wygodnym sposobem redukcji kosztów oraz ilości maszyn, o które musi dbać firma budowlana i jest szczególnie popularne w wypadku urządzeń właśnie takich jak zagęszczarka, które na przeciętnym placu budowy nie są potrzebne codziennie. Aby ułatwić dobór wibratora do betonu adekwatnie do potrzeb klienta, postanowiliśmy skrótowo opisać jego sposób działania i cechy, na które warto zwracać uwagę podczas wyboru urządzenia.

Jak działa zagęszczarka do betonu?

Zagęszczarka składa się z długiej elastycznej rury (węża), na której jednym końcu znajduje się wibrująca buława, a na drugim przetwornica i kabel zasilający. Buławę i wąż zatapia się w betonie. Po włączeniu, drgania buławy i węza powodują zagęszczenie się betonu. W ich skutek ciężkie frakcje, czyli piasek i cement lekko opadają, a spomiędzy nich usuwane są pęcherzyki powietrza i nadmierna woda, które wypływają na powierzchnię. Utwardza to beton, zwiększa jego spoistość i jednolitość.

Najważniejsze cechy zagęszczarki do betonu

Na jakie więc cechy powinniśmy zwracać uwagę, wybierając zagęszczarkę? Naszym klientom, którzy w Warszawie wypożyczają zagęszczarki do betonu, zwracamy uwagę na:

  • średnica buławy – przyjmuje się, że obszar skutecznie zagęszczanego betonu jest równy 15 średnicom buławy. Znanie tej wartości pozwala oszacować to jak i ile razy będziemy musieli przeciągać zagęszczarkę w wylanym betonie.
  • długość węża – powinna być dobrana adekwatnie do rozmiarów wylewki, którą będziemy zagęszczać
  • wydajność – określa ile metrów sześciennych betonu urządzenie jest w stanie zagęścić w godzinę. Pozwala na dobranie maszyny, a co za tym idzie, ceny wynajmu do rozmiaru planowanych prac.
  • sposób zasilania – silnik elektryczny w zagęszczarce jest zasilany z przetwornicy. W wielu modelach jest ona wbudowana w urządzenie, ale warto sprawdzić, czy nie potrzebujemy dodatkowego urządzenia do tego, które wypożyczamy. Istnieją też bardzo mocne wibratory zasilane spalinowo, do działania wymagające benzyny.
  • elementy zwiększające komfort użytkowania – na przykład dodatkowe uchwyty czy paski potrafią zdecydowanie ułatwić manewrowanie urządzeniem podczas pracy.